Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı hem estetik hem de özellikle sağlık açısından çok önemlidir.  Cilt temizliğine önem vermek cildimizin ileriki yaşlarda yaşlanmasını önemli ölçüde azaltır. Cildimizi olumsuz etkileyen birçok faktör vardır. Bunların başında makyaj, yanlış ürün kullanımı, stres, dengesiz beslenme, sigara, ultraviyole ışınları ve hava değişimleri gelmektedir. Cilt bakımı ayda bir uygulandığında bu olumsuz etkilere rağmen cildin nefes almasını, kirden arınmasını, canlanmasını, ihtiyaç duyduğu nem oranına kavuşmasını sağlar ve erken yaşlanmasını geciktirir.

Cilt Bakımı Neden Yapılmalı?

Cilt bakımının amacı gözeneklerin temizlenmesi, ölü derilerin atılması, cilde oksijen sağlanması, parlaklık, canlılık ve tazelik verilmesidir. Cilt bakımı 1-1,5 saat süren bir uygulamadır. Cilt bakımı, cildi dış etkenlere ve yılların oluşturacağı yıpranmaya karşı korumak için ayda bir yapılmalıdır.

Cilt Tipleri

Normal Cilt (İnter Media): Şeffaf, duru, nem ve yağ durumu dengeli, gözenekler kapalı, pürüzsüz cilt en kaliteli cilt normal cilttir. Yaş ilerledikçe, derinin güzelliğini ve kalitesini kaybetmemesi için, genç yaşlardan itibaren koruyucu bir bakım uygulanması doğru olur.

Kuru Cilt (Sebostatik): İnce bir üst deriye sahiptir, kepeklenme pul pul görülebilir.
Yağ salgısı normalin altında olduğundan görünümü mattır, nem görünümü/oranı düşüktür, cilt devamlı gergindir ve en büyük tehlike erken kırışmasıdır. Kuru ciltlerde düzenli bir bakım yapıldığı takdirde erken kırışmanın önüne geçilebilir. Düzenli bir nemlendirici kullanması ve bol su içmesi tavsiye edilir.

Karma Cilt (Mix): Karma cildin temel özelliği T bölgesinin yani alnın, burunun ve çenenin yağlı olmasıdır. Yanaklar ve göz çevresi daha normal veya kurudur. Yağlı kısımlarda açık gözenekler komedon (siyah nokta) ve sivilceler görülebilir.

Olgun Cilt (Atrofi): Hücrenin yaşam biçiminin yavaşlaması sonucu oluşan bir cilt tipidir.Yaşlılıkla birlikte hücrenin yapısındaki protein sayısı azalarak iyi çalışmayan ölü hücre sayısı artmaktadır.Oksijensiz kalan hücreler yavaşça bozulmaya başlar.

Hassas Cilt (Sensitiv): Hassas ciltlerde deri damarları gösterecek kadar incedir. Bazı ciltlerde tüm yüzde olmayıp göz çevresinde ağız ve burun çevresinde olabilir. Hassasiyet yaşam boyu sürer.Cilt koku ve renk veren maddelere reaksiyon gösterebilir.Hassas ciltlerin diğer ciltlere göre daha temkinli olmaları gerekmektedir. Kullanabilecekleri ürünler kokusuz ve renksiz olmalıdır.Bol bol su içmeleri ve hassasiyet giderici pomatlar içeren cilt ürünleri kullanılmalıdır.

Yağlı Cilt (Seborboik): Yağlı cilt yağ bezlerinin normalden fazla çalışması sonucu cildin aşırı yağlanmasıdır. Cilt yüzeyinde yağlı bir parlaklık görünür. Alın, burun ve çene etrafında gözenekler iridir. Yer yer sivilceler görülür. Bu cilt tipinde cildin salgıladığı yağlar normal kimyasal özellikte değillerdir. Buna bağlı olarak koruyucu asit manto tabakası azalır ve çeşitli enfeksiyonlu sivilceler ortaya çıkabilir (gençlik ve yaşlılık sivilceleri). Bunun yanında yağlı cildin genellikle güçlü bir yapısı vardır ve dışardan gelen kötü etkilere karşı daha dayanıklıdır. Bu cilt tipinde kırışıklıklar daha geç oluşur, fakat yağlı ciltlerde de iyi bakım yapılmazsa elastikiyet kaybı daha çok gözlenmektedir.

A-Sebora Deosa (Yağlı Cilt): Bu cilt tipinde, cildin yağlı olmasının nedeni yağ bezlerinin çok ifrazat yapmasıdır. Ciltte gözenekler büyüktür ve siyah noktalar mevcuttur. Cilt parlak görünümlüdür ve terleme eğilimi çok fazladır. Nem oranı normaldir .

Yaş ilerledikçe problemler azalmakla birlikte temizliğine çok dikkat edilmelidir. Yağlı ciltler için en önemli bakım aşaması kesinlikle temizlik kısmıdır. Temizliği düzenli yapılmayan yağlı bir cilt sivilce, akne, siyah nokta konusunda sıkıntılı durumlar yaşar.

Kısaca yağlı cilt kalın bir epidermis yapıya sahiptir, komedon, sivilce ve yağ butonları mevcuttur.

B-Sebora Sicca (Kuru-Yağlı): 15-30 yaş arası görülür. Bu cilt tipinde yağlı ciltte olduğu gibi yağ bezlerinin anormal çalışması söz konusudur. Ancak ter bezlerinin işlevi azdır ve kurumaya meyillidir. Kaşlarda ve burun çevresinde kepeklenme artmıştır. Cilt solgun görünümdedir.

Bu cilt diğer yağlı ciltlere göre temizlendikten sonra gergin olur. Çevreden gelen etkilere karşı hassas ve reaksiyon göstericidir. Yağlı ciltler için dezenfektan, temizleme malzemeleri ve nemlendiricileri ile cildin metabolizması yeniden düzenlenir, gözenekler sıkılaşır. Nemini kaybetmiş bir cilttir, fakat salgısı normalden fazladır. Dudak kenarlarında kepeklenme gözlenir.

C- Hassas Cilt (Yağlı): Yağlı hassas ciltte geniş gözenekler mevcuttur. Genelde içi boş olabilmektedir. Deride hassasiyet yüksektir, bu nedenle pul pul kalkabilir.

Zaman zaman kırmızı lekeler görülebilir. Cilt yağlı olsa da ince bir yapıdadır. Genelde nemsiz bir cilt türüdür. Aynı zamanda hem fazla yağ ifrazatıyla hem de hassasiyetle mücadele etmek gerekecektir.

Salonumuzda Yapılan Cilt Bakımı Uygulamaları

Klasik Cilt Bakımı
Akneli/Problemli Cilt Bakımı
Kimyasal Peeling ile Leke Tedavisi
Toparlayıcı Yüz ve Göz Bakımları
Kür Bakımları
Özel Ampul ve Maske Uygulamaları
Radyo Frekans & Cilt Ütüsü

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.