Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, meyve asitleri ile cildin çeşitli katmanlarının kontrollü ve yüzeysel bir şekilde soyulmasına dayalı bir uygulamadır. Cildin fonksiyonlarının yenilenmesi, desteklenmesi, istenmeyen görüntülerin uzun süreli zayıflatılarak azaltılması maksadıyla yapılır.

 

Kimyasal peeling sistemindeki temel amaç, cildin hasar görmemiş, sağlıklı cilt tabakasının üstündeki hasarlı tabakayı kaldırmak, hasar görmemiş tabakayı ortaya çıkartmak ve canlandırmaktır. Sonuç ise daha sağlıklı, daha pürüzsüz ve daha canlı bir cilttir.

Kimyasal Peelingin Faydaları Nelerdir?
 • Kırışıklıkların ve çizgilerin görünümünün hafifletilmesi,
 • Güneş, yaş, hamilelik, gibi değişik nedenlere bağlı olarak oluşan koyu renkli lekelerin (hiperpigmentasyon) hafifletilmesi ve cildin normal cilt rengine dönmesine yardımcı olmak,
 • Kaba, kuru, geniş porlu cilt yapısının geliştirilmesi,
 • Hafif ve orta düzey akne tedavisine yardımcı,
 • Akne izlerinin görünümünün hafifletilmesi,
 • Çizgi giderici enjeksiyonlar sonrasında etkinin uzatılması ve iyileştirilmesini (hyalüronik asit, botulinum toksini gibi) sağlayan kolay, güvenli ve modern bir sistemdir.

Bu yöntem sonrası cilt daha esnek, pürüzsüz ve parlak hale gelirken, daha sonra günlük bakımda da alınan olumlu etkileri sürdürebilmek için bu sistemin değişik cilt tiplerine uygun olan günlük bakım ürünleri tercih edilebilir.

Glikolik Asid Nedir?

Glikolik asid peeling işlemi, cildin canlandırılması için özel bir yöntemdir. Bu yöntemle, yüksek konsantrasyonda ve düşük pH seviyesinde glikolik asid kullanılarak cildin ölü hücrelerinden oluşan hasarlı üst tabakası yenilenir. Alttaki cildin yeniden yapılanması sağlanarak sağlıklı, gergin ve dolgun bir cilt oluşturulur.

Glikolik Asid Peeling Sistemi Herkese Uygulanabilir mi?

NeoStrata Glikolik Asid Peeling Sistemi’nin kişiye uygun olup olmadığı değerlendirildikten sonra alınacak bir karardır. Genel olarak tüm cilt tiplerinde kullanılabilecek güvenli bir sistem olmasına rağmen aşağıdaki konulara dikkat etmek uygulamanın başarısı açısından fayda sağlayacaktır.

Topikal retinoidler, hassas cilt, traş ve depilasyon işlemi, kese, maskeler, yakın zamanlı başka peeling ve mikrodermabrazyon işlemleri, lazer tedavileri, peeling işleminden sonra cildin verdiği reaksiyonu hızlandırabilir.

Alerji, egzama, seboreik dermatit, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, virütik hastalıklar (uçuk dahil) ve güneş hassasiyeti durumlarından herhangi biri mevcutsa, uygulama öncesinde bazı önlemler önerilebilir.

Aktif uçuk, çatlaklar ve açık yaralar, son dönemlerde cerrahi girişim (yara iyileşmesi), kısa süre önceki peelingler veya dermabrazyon, yakın zamanda radyasyon tedavisi, aşırı güneş yanığı, aşırı nedbe oluşumu, son zamanlı kuvvetli cilt yenileyici ajan (tretinoin gibi) ve izotretinoin kullanımı durumları mevcutsa peeling işlemi ertelenebilir. İzotretinoin uygulama tamamlandıktan 6 ay sonra peeling işlemleri yapılabilir.

Glukonolakton Nedir?

Glukonolakton ya da Poli Hidroksi Asit (PHA) Glikolik Asit’in geliştirilmiş formu olup, özellikle hassas ciltlerde dahi yanma, batma, kaşıntı gibi şikayetlere sebep olmaz ve cilde çok daha fazla nem sağlar.

Glukonolakton, Glikolik Asit’in etkilerine ek olarak :

 1. Cildin bariyer görevini geliştirir.
 2. Daha fazla nem tutma gücü sağlar.
 3. Güneş hassasiyetine sebep olmaz.
 4. Hassas ciltli bireylerde dahi güven ile kullanılabilir.
 5. Antioksidan yapısından dolayı cildin yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.