Zumba

Zumba Hakkında Herşey… Join The Party! 

zumba-2Latin dans ritimlerini dinamik egzersiz hareketleri ile birleştiren Zumba ile eğlenerek zayıflamak isterseniz bu yazıyı mutlaka okuyun…

 

Son yıllarda dünyayı kasıp kavuran Zumba hızla yayılmaya başladı ... Herkesin ağzında bir Zumba...

Zumba nedir? Ne değildir?
Bilmeyenler için ZUMBA nedir?    

ZUMBA; dinamik, heyecan verici, coşkulu ve kıpır kıpır müzikler eşliğinde dans adımları kullanılarak yapılan Latin esintili dans-fitness dersidir. Kısacası ZUMBA dans ile fitnessın birleşiminden oluşan bir kardiyo programıdır. Her ZUMBA dersi bir parti tadında geçer ve katılımcılar dersin nasıl geçtiğini anlamadan hem kalori harcamış hem dans adımlarını öğrenmiş hem de eğlenmiş olarak dersten ayrılırlar. Zayıflatması, forma sokması ve dans adımlarını farkında bile olmadan öğrenilmesinin yanında ZUMBA çok eğlencedir.

Zumba Fitness'in Ülkemizdeki Geçmişi Nedir?

Zumba Fitness ülkemize 2009 yılında Beto Perez’in bizzat Hillside Spor Kulübündeki eğitmenlere sertifikalı bir eğitim vermesiyle gelmiştir. Daha sonra Türkiye’den birçok arkadaşımız Zumba sertifikalarını alıp Zumba’yı hızla tanıtmaya ve yaymaya başlamıştır. Şimdilerde birçok kişi tarafından bilinmekte, birçok kişinin hayatına renk katmış ve bağımlılık yapmış durumda… Artık ZUMBA ülkemizin bir çok yerinde biliniyor, gittikçe de yaygınlaşıyor.

ZUMBA, aletler ve makinelerle spor yapmayı sevmeyen kişilere göre bir fitness programı. Derslerde hangi kaslarınızın nasıl çalıştığını, hangi hareketi kaç kere tekrar etmeniz gerektiğini düşünmeden kendinizi eğitmene ve müziğin ritmine bırakıyorsunuz, sanki bir partideymiş gibi dans edip eğleniyorsunuz.

Zumba Fitness'ın Faydaları Nelerdir?

zumbaZumba’nın birçok faydası var kısaca saymaya çalışırsak; Bir kere Zumba yaparak yüksek kalori harcarsınız. Bunun sonucunda insanda kilo kaybı ve kondüsyon artışı olur. Zumba’yı öğrenirken gözünüz korkmaz. Rahat bir öğrenim ortamı sağlar size… Şekilli bir vücuda sahip olursunuz.

Farkında olmadan egzersiz yapmış ve tüm kas gruplarını çalıştırmış olursunuz. Stresten uzaklaşır ve koordinasyonunuzu geliştirmiş olursunuz. Kalbinizi ve ciğerlerinizi güçlendirirsiniz. Dans figürlerini öğrenip geliştirdikçe kendinize olan güveninizi de geliştirirsiniz.

Stresinizi atmanızı sağlar

Zumba’nın canlı hareketleri hem moralinizi yükselten endorfinleri salgılamanızı sağlayacak, hem de dans ettikçe endişelerinizden kurtulacaksınız.

Koordinasyonunuzu geliştirir

Kişinin, yaşlandıkça iyi bir koordinasyona sahip olmasının önemi artar. Şimdi koordinasyonunuz sizin ilk derdiniz olmasa da bu derslerin faydalarını ileriki yaşlarınızda bile görmeye devam edeceksiniz.

Kilo vermenizi sağlar

Zumba’nın en önemli faydalarından biri tabii ki, kilo vermenizi sağlamasıdır. Bir Zumba dersi toplam 600 ila 1000 kalori arasında kalori yakmanızı sağlar.

Vücudunuz sıkılaşır

Zumba’nın bir diğer mükemmel faydası vücudunuzu sıkılaştırmasıdır. Çünkü siz farkında bile olmadan bütün vücudunuz çalışır.

Yeni arkadaşlar edinmenizi sağlar

Zumba derslerine düzenli olarak katılarak yeni kişilerle tanışabilir ve yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Her yaşa uygundur

Zumba, her yaştan insanın katılabileceği bir egzersiz sınıfıdır. Hatta sadece çocuklar ya da yaşlılar için özel Zumba dersleri bile vardır.

Kendinize olan güveninizi artırır

Zumba dersi boyunca yaptığınız dans hareketleri duruşunuzu düzeltir, koordinasyonunuzu geliştirir, kendi kendinize oluşturduğunuz kısıtlamaları ortadan kaldırır ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bütün bu değişimler hemen moralinize ve görünüşünüze yansır. Unutmayın, kendini iyi hisseden biri aynı zamanda kendine olan güvenini de geliştirir.

Ruh halinizi iyileştirir

Pek çok araştırma, egzersiz yapmanın endorfin salgılatarak, insanın kendini daha iyi hissettiğini kanıtlamıştır. Zumba’nın depresyonu yenmede en etkili egzersizlerden biri olduğu da göz önüne alınırsa ne kadar çok endorfin salgılamanızı sağladığını anlayabilirsiniz.

Kimler Zumba Fitness yapabilir?

Kalp problemi olmayan herkes yapabilir. Zumba Fitness’ın her yaş grubuna ve her zevke uygun programları var. Mesela çocuklar için Zumbatomic ya da ileri yaştaki aktif kişiler için Zumba Gold, kaslarını yoğun olarak çalıştırmak isteyenler için Zumba Toning ve suda spor yapmayı sevenler için Aqua Zumba gibi.

Derslerde herkes o kadar eğleniyor, o kadar çok enerji ile doluyor ki bir saat boyunca yerimizde hiç durmadan hareket etmiş olmamıza rağmen çıkınca yorgunluk yerine, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme oluyor. Hatta bazı öğrencilerimiz sadece kilo vermek için değil, rahatlamak ve bu enerji dolu ortamın içinde olmak için geldiklerini söylüyorlar.

Zumba Fitness ile zayıflamak isteyen birisi haftada kaç saat bunu yapmalı?

Zumba Fitness ile zayıflamak isteyen birisinin haftada en az 2 gün ve düzenli olarak gelmesi gerekiyor. Bir derste ortalama 700 ila 1000 arasında kalori harcanıyor. Düzenli bir diyet ile desteklenirse kısa sürede istenilen sonuçlar alınabilir. 1-2 ayda sadece Zumba yapıp, yediklerine hiç dikkat etmeden 5- 6 kilo verilebilir. Diyetle desteklendiğinde ise 1-2 ayda 8-10 kilo vermek mümkün…

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.